NIP
Adres Słowackiego 34
Miejscowość Poznań
Kod pocztowy 60-825
Telefon 603 060 390

Opis:

Międzynarodowa organizacja Stuttering Fundation podaje, że około 70 ml osób na świecie ma problem z zaburzeniami mowy, określanymi jako jąkanie się. Są to osoby w każdym wieku, a więc dzieci, młodzież i dorośli, z których znaczna część codziennie zmaga się z tą przypadłością, która ogranicza je w wielu sferach życia. Dorośli są bardziej tolerancyjni w stosunku do członków społeczeństwa z zaburzeniami mowy, ale dzieci, które takich trudności nie doświadczają, bywają wręcz okrutne w wyszydzaniu. Na szczęście są metody pozwalające w wielu przypadkach wyćwiczyć płynną mowę nawet u osób dorosłych, na co dowodem może być historia brytyjskiego księcia Alberta, a późniejszego króla Jerzego VI.

Z pewnością powodzenie terapii jąkania uzależnione jest od tego, jakie czynniki je powodują, a tych może być naprawdę wiele. Nie wszystkie poznano, ale do najczęściej wymienianych należą:

  • zaburzenia oddychania,
  • problemy emocjonalne,
  • trauma,
  • zaburzenia psychiczne,
  • napięcie mięśniowe i wadliwa aktywność nerwów związana z zaburzeniami endokrynologicznymi,
  • skłonności dziedziczne,
  • urazy czaszki lub mózgu.

Wiele tych przyczyn jest potencjalnie możliwych do opanowania, a pomóc mogą ośrodki ze strony jakanie.com.pl, mające swoje siedziby w Poznaniu i Gdańsku. Pracują w nich specjaliści stosujący techniki dostosowane do określonego przypadku. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzają konsultacje mające na celu określenie źródła tego zaburzenia, co pozwala wybrać sposób postępowania. 

Jąkanie u dzieci, cechujące się powtarzaniem, przeciąganiem lub blokowaniem sylab jak i poszczególnych głosek, nie tylko utrudnia komunikację i wyrażanie myśli, ale też ma ogromny wpływ na samoocenę i potęguje stres, w rezultacie pogłębiając zaburzenie. Chcąc zatem pomóc dziecku, można spróbować terapii pod okiem profesjonalistów najwcześniej, jak to możliwe. Wymaga ona nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim zmotywowania dziecka do ćwiczeń mających na celu upłynnienie mowy.

Stosowany przez wymienione placówki program terapeutyczny trwa dwa tygodnie. Spotkania odbywają się w grupach po około 10 osób zmagających się z takimi samymi trudnościami. Ćwiczenia polegają na nauce kontrolowania mowy, zwolnionym, wyraźnym wypowiadaniu słów i zdań z właściwą intonacją. Wiele z tych ćwiczeń ma formę zabawy, dzięki czemu dzieci chętniej je wykonują. Techniki wdrażane przez terapeutów mogą przynieść oczekiwane rezultaty, pod warunkiem ich regularnego stosowania.

Data dodania: 2023-11-21
Autor: Iwo Lis

Opinie o firmie Poradnia Neurologopedyczna dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Anna Żerko-Turczynowicz


Oceń firmę (0 z 0 głosów)

Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Firmy w okolicy


TDM Tarasy drewniane Dorota Maciejewska, Krzysztof Maciejewski Spółka cywilna

ul. Żwirowa11

Pszczew

WIĘCEJ

NAWROCKI GROUP Sp. z o.o.

ul. Czarnkowska7

Poznań

WIĘCEJ

Kaskada Hotel&Restauracja

ul. Międzyzdrojska37

Poznań

WIĘCEJ