NIP 521 363 24 59
Adres Wiktorii Wiedeńskiej 9a
Miejscowość Warszawa
Kod pocztowy 02-954
Telefon 501 377 150

Opis:

Cukrzyca jest znaną chorobą, przynajmniej ze słyszenia. Każdy kiedyś zetknął się z tą nazwą. Nic w tym dziwnego. Nie bez powodu Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła tę chorobę jako epidemię XXI w., a w artykułach prasowych można przeczytać o niej jako o "cichym zabójcy". Wydaje się, że nie ma w tej ocenie przesady. W Polsce choruje ponad 3,5 mln pacjentów, a około mln nie wie, że cierpi na tę wyniszczającą chorobę. Ostatnio mówi się nawet o pandemii cukrzycy. Lekarze szacują, że w ciągu dekady liczba zachorowań w kraju wzrośnie do zatrważającego poziomu 5 mln rocznie.

Rodzaje cukrzycy - czy wszystkie są równie groźne?

Najważniejsza informacja to taka, że cukrzyca nie jest zaraźliwa. Najpopularniejsze warianty choroby to cukrzyca typu 1 i 2. Rzadziej spotyka się cukrzycę typu lada i mody. 

Cukrzyca typu 1

To przewlekła autoimmunologiczna choroba metaboliczna. Występuje najczęściej u dzieci i osób młodych, przed 30 rokiem życia. Początek zachorowania przypada między 10, a 14 rokiem życia.  Typ stanowi około 10% wszystkich rodzajów cukrzycy. Komórki układu odpornościowego chorego atakują komórki trzustki. 

Cukrzyca typu 2

To najpopularniejszy rodzaj choroby, nazywana też insulinoniezależną lub cukrzycą dorosłych. Jest dziedziczna. Jej ujawnieniu sprzyja m.in. niewłaściwa dieta, otyłość, brak ruchu, nadciśnienie tętnicze.

Cukrzyca lada i mody

Lada to rodzaj cukrzycy typu 1, ale rozwijająca się w każdym wieku. Z kolei rzadszy typ mody pojawia się w przypadku 2% zachorowań. Jest uwarunkowany genetycznie i dziedziczny, niezależnie od płci. Daje objawy typowe dla cukrzycy typu 1 i 2, co znacznie utrudnia diagnozę. 

Dobrze wiedzieć jak niebezpieczna jest cukrzyca mody. Badanie w Warszawie można wykonać w poradni genetycznej MedGen. Z uwagi na specyfikę choroby, centrum medyczne przeprowadza standardowe testy choremu oraz jego krewnym.

Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza to:

  • Utrata wagi przy wzmożonym apetycie
  • Duże pragnienie 
  • Częste oddawanie moczu
  • Senność
  • Nadmierne zmęczenie. 

 

Data dodania: 2019-12-14

Opinie o firmie Centrum Medyczne MEDGEN


Oceń firmę (0 z 0 głosów)

Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Firmy w okolicy


Kancelaria Prawna Adwokat Grzegorz Mazurek

ul. Grójecka194

Warszawa

WIĘCEJ

Przedwczesny wytrysk ranking

ul. --

Warszawa

WIĘCEJ

Feromony Rank

ul. Aleje Jerozolimskie54

Warszawa

WIĘCEJ